Firefightersplus - platforma edukacyjna

Komenda Powiatowa PSP w Turku informuje o możliwości skorzystania z pierwszej w Polsce powszechnie dostępnej i bezpłatnej platformy e-learningowej prewencji i integracji społecznej.

Platforma, do której dostęp można uzyskać pod adresem www.pl.firefightersplus.eu ma na celu poszerzenie wiedzy na temat problemów społecznych i roli, jaką w ich rozwiazywaniu może odegrać straż pożarna. Daje możliwość przygotowania strażaków, zarówno PSP, jak i OSP, którzy chcieliby zrobić dla swojej społeczności „coś więcej”, niż tylko działania ratowniczo- gaśnicze.

Platforma jest rezultatem prac podmiotów z różnych krajów europejskich, wśród których znalazły się: Komenda Straży Pożarnej we Frederiksborg (Dania), Instytut Bezpieczeństwa Holenderskiej Straży Pożarnej (Holandia), Komenda Straży Pożarnej w Northumberland (Wielka Brytania), Komenda Straży Pożarnej w Alcala de Guadaira (Hiszpania) czy Centrum Kultury i Różnorodności Etnicznej (Rumunia). Polskę reprezentowały: Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu oraz Stowarzyszenie WIOSNA.

Impulsem do działań przedstawicieli w/w podmiotów był fakt, że strażacy są powszechnie uważani za najbardziej godną zaufania grupę zawodową w całej Europie, oraz, że bazując na tym zaufaniu, mają możliwość angażować się w przedsięwzięcia wychodzące poza zadania ratownicze. Aby móc jak najlepiej zrealizować ten cel, potrzebują jednak narzędzi szkoleniowych.

Podczas realizacji dwuletniego projektu (październik 2017 r.- wrzesień 2019 r.) współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+”, w/w podmioty opracowały platformę edukacyjną, dedykowaną szkoleniu z zakresu prewencji i integracji społecznej.

Platforma składa się z następujących modułów:

  1. Inspiracje- filmy z działań prewencji i integracji społecznej zrealizowane przez strażaków z różnych krajów Unii Europejskiej („dobre praktyki”)
  2. Szkolenie online, które wskazuje, w jaki sposób strażacy mogą wykorzystać swoją pozycję społeczną w działaniach prewencji i integracji społecznej. Kurs składa się z trzech części i obejmuje takie zagadnienia jak: strażak jako wzorzec do naśladowania, stereotypy i ich wpływ na działanie człowieka, jak robić analizę potrzeb, komunikacja z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, mądra pomoc jako skuteczna metoda integracji społecznej, praktyczne porady dotyczące organizacji działań prewencji społecznej
  3. Przybornik – narzędzia do szybkiego planowania, wdrażania, oceny
    i rozpowszechniania wyników działań prewencji i integracji społecznej.

Kurs został przygotowany w taki sposób, aby mogły skorzystać z niego zarówno osoby posiadające doświadczenie w pożarnictwie lub działalności społecznej, jak i osoby dopiero rozpoczynające działania w tych dziedzinach. Można z niego korzystać w sposób klasyczny- przechodząc chronologiczne przez poszczególne części kursu, lub wybierając tylko potrzebne użytkownikowi części. Pełny kurs e-learningowy trwa ok 60 godz, a po jego realizacji można otrzymać certyfikat ukończenia szkolenia.

Jak podkreślają twórcy platformy, jedyną niezbędną rzeczą, aby rozpocząć kurs i skorzystać z jego możliwości, jest chęć zrobienia „czegoś więcej” dla innych- zaangażowania się w projekty o charakterze społecznym i gotowość do rozwoju wiedzy i umiejętności, niezbędnych przy tego typu działaniach.

Zachęcamy do odwiedzenia wskazanej strony internetowej i zapoznania się z możliwościami, jakie daje platforma e-learningowa.

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie

ul.Sienkiewicza 45, 29-100 Włoszczowa

Telefon kontaktowy

41 39 43 558

Elektroniczna skrzynka podawcza

/pspwloszczowa/skrytka

Odwiedzin dziś 14

Odwiedzin od 05.02.2019 23945

Kubik-Rubik Joomla! Extensions