W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi i zagrożeniami jakie niesie sezon zimowy i zamarznięte akweny wodne, strażacy ratownicy z jednostki ratowniczo-gaśniczej we Włoszczowie wraz z druhami z wybranych jednostek OSP z KSRG  przeprowadzili ćwiczenia na akwenach wodnych pokrytych warstwą lodu.

Ćwiczenia odbyły się w dniach 16,17,18 stycznia 2018 r. na trzech różnych zbiornikach  wodnych zlokalizowanych na terenie powiatu włoszczowskiego. Przy użyciu m.in. specjalistycznych sań lodowych i drabin przenośnych strażacy doskonalili umiejętności związane m.in. z  podejmowaniem poszkodowanego, który znalazł się uwięziony w wodzie na skutek załamania się pokrywy lodowej. Nieodzowne było też przypomnienie i praktyczne zastosowanie procedur ratownictwa medycznego stosowanych przy udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wychłodzenia i odmrożeń części ciała. W ww.  ćwiczeniach wzięli też udział druhowie z jednostek OSP Kluczewsko, OSP Wola Wiśniowa, OSP Czarnca. Strażacy pracowali w specjalnych ubraniach przeznaczonych do pracy w wodzie oraz sprzęcie asekuracyjnym - kamizelki. Ubrania te spełniają jednocześnie rolę okrycia wierzchniego oraz kamizelki ratunkowej.

Ciągłe doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest zadaniem priorytetowym strażaków, gdyż pozwala na eliminacje błędów, których uniknięcie w rzeczywistych zdarzeniach zapewnia skuteczność podjętych działań.

 opracowanie: mł. bryg. Tomasz Szymański

zdjęcia: archiwum KP PSP we Włoszczowie

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie

ul.Sienkiewicza 45, 29-100 Włoszczowa

Telefon kontaktowy

41 39 43 558

Elektroniczna skrzynka podawcza

/pspwloszczowa/skrytka