27 stycznia  2018  r. przed godziną 20.30  do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP we Włoszczowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze w jednym z zakładów produkcyjnych w miejscowości Czostków gm. Krasocin.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar taśmociągu transportującego miał z zasobnika podziemnego do rękawów zasypowych pieca w kotłowni zakładu. Taśmociąg przebiegał po stalowej estakadzie na wysokości około 10m. Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów wody  w obronie na zagrożone budynki i instalacje oraz prądów piany  ciężkiej w natarciu na taśmociąg i miał węglowy. Przed przystąpieniem do działań gaśniczych sprawdzono przy użyciu detektora HotStick poprawność odłączenia prądu w budynkach i instalacjach.  Działania ratowniczo-gaśnicze strażacy prowadzili z zewnątrz z kosza podnośnika hydraulicznego SH 23 jak i wewnątrz obiektu kotłowni.  Ratownicy wyposażeni byli w sprzęt ochrony dróg oddechowych. Podczas działań  przy użyciu  kamery termowizyjnej prowadzono monitoring temperatury stalowej konstrukcji estakady. Profesjonalnie zorganizowana i prowadzona akcja nie pozwoliła na rozprzestrzenienie się pożaru na sąsiednie instalacje i obiekty.

W akcji ratowniczo-gaśniczej która trwała ok. trzy godziny wzięły udział cztery samochody ratowniczo-gaśnicze i specjalne z JRG Włoszczowa i pięć samochodów z jednostek OSP: (OSP Krasocin, OSP Oleszno, OSP Świdno, OSP Wola Wiśniowa)  razem dwudziestu ośmiu  strażaków- ratowników PSP, OSP oraz  funkcjonariusze Policji.

opracowanie: mł. bryg. Tomasz Szymański

zdjęcia: archiwum KP PSP Włoszczowa

 

 

 

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie

ul.Sienkiewicza 45, 29-100 Włoszczowa

Telefon kontaktowy

41 39 43 558

Elektroniczna skrzynka podawcza

/pspwloszczowa/skrytka