27 marca 2020 r.  ok. godz. 17.00  do  stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP we Włoszczowie wpłynęło zgłoszenie o uwięzionym psie w kanale wodnym (doprowadzalniku) k. miejscowości Piła Łachowska gm. Włoszczowa.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia otrzymano od właścicielki psa informację, że zwierzę weszło do doprowadzalnika wody ze zbiornika wodnego "Klekot" do pobliskich stawów. Doprowadzalnik o konstrukcji żelbetowej, zbudowany z dren o średnicy ok. 70 cm i długości ok. 100 m z licznymi uskokami i odnogami, znajdował się pod powierzchnią ziemi.  Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomiarze atmosfery gazowej  wewnątrz kanału na obecność stężeń gazów niebezpiecznych (wynik negatywny) i tlenu oraz oświetleniu terenu akcji. Ze względu na konstrukcję kanału, jego długość oraz przepływającą przez niego wodę odstąpiono w pierwszej fazie działań od wprowadzenia strażaka-ratownika do kanału doprowadzalnika. Jednocześnie ratownicy nasłuchiwali wzdłuż kanału odgłosów psa celem jego zlokalizowania. Po ustaleniu prawdopodobnego miejsca przebywania zwierzęcia, przy pomocy zadysponowanej na miejsce koparki odkryto kanał i wykonano otwór próbny w rurze doprowadzalnika, używając do tego celu piły do betonu i stali oraz podręcznego sprzętu burzącego. Po wykonaniu otworu strażak-ratownik oświetlił wnętrze doprowadzalnika, lokalizując psa. Zwierzę znajdowało się w odległości kilku metrów  od wykonanego otworu próbnego. Wodę z doprowadzalnika skierowano do pobliskiego rowu, co pozwoliło na wprowadzenie odpowiednio zabezpieczonego strażaka-ratownika do wnętrza kanału i wyciągnięcie psa na zewnątrz. Duży pies, bez widocznych obrażeń, został przekazany właścicielce. Następnie za pomocą taśmy zabezpieczono miejsce zdarzenia i przekazano przedstawicielowi samorządu terytorialnego. Pełna adrenaliny akcja ratownicza włoszczowskich strażaków-ratowników  zakończyła się sukcesem.

W prawie 4 godzinnej  akcji wzięły udział m.in.: 2 samochody ratowniczo–gaśnicze z JRG PSP Włoszczowa i  OSP Łachów, Policja, przedstawiciele Urzędu Gminy we Włoszczowie oraz operator koparki.

Opracowanie: mł. bryg. Tomasz Szymański

Zdjęcia: archiwum KP PSP we Włoszczowie oraz UG Włoszczowa

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie

ul.Sienkiewicza 45, 29-100 Włoszczowa

Telefon kontaktowy

41 39 43 558

Elektroniczna skrzynka podawcza

/pspwloszczowa/skrytka

Odwiedzin dziś 14

Odwiedzin od 05.02.2019 23945

Kubik-Rubik Joomla! Extensions