Wraz z wiosną „ruszyło” wypalanie traw. W kwietniu włoszczowscy strażacy  niemal każdego dnia wyjeżdżają do takich interwencji. W tym czasie strażacy mogą być znacznie bardziej potrzebni gdzie indziej. Od połowy marca na terenie powiatu włoszczowskiego powstało 31 pożarów traw i nieużytków rolnych oraz 15 pożarów lasów.

Do każdej tego typu akcji ratowniczo-gaśniczej dysponowane są średnio aż 4 samochody ratowniczo gaśnicze. Walka z tym żywiołem trwa średnio 2 godziny (do tego trzeba doliczyć czas odtworzenia potencjału ratowniczego tj. m.in. wymianę i uzupełnianie zużytego sprzętu i środków gaśniczych, suszenie węży), podczas działań zużywane są tysiące litrów wody. Już dwukrotnie pożary powstałe we włoszczowskich lasach w trudnodostępnych dla pojazdów ratowniczo-gaśniczych miejscach wspomagały gasić samoloty gaśnicze typu Dromader.  Można sobie wyobrazić jakie koszty generuje każda taka akcja.  

Pożary traw i lasów zagrażają ludziom (3 kwietnia 2020 r. w miejscowości Janów w powiecie opatowskim doszło do pożaru traw, który przeniósł się na poszycie leśne. Pożar próbował gasić mieszkaniec miejscowości, który doznał poważnych oparzeń kończyn dolnych, górnych oraz twarzy), zwierzętom, budynkom, ale przede wszystkim prowadzą do całkowitej degradacji środowiska naturalnego. A przecież znajdujemy się także w bardzo trudnych warunkach związanych z panującą pandemią koronawirusa. Strażacy są też zaangażowani do nowych działań związanych z tym zagrożeniem.  Przykładem mogą być strażacy ochotnicy z Kurzelowa, Czarncy, którzy codziennie dowożą posiłki osobom w kwarantannie, kilka jednostek straży zaangażowanych jest w akcję informowania społeczeństwa o zagrożeniach związanych z koronawirusem oraz dostarczaniem maseczek i żywności dla mieszkańców (Secemin, Kluczewsko, Dobromierz) .

Wypalanie traw jest niedozwolone i zagrożone karą. Sprawca może zostać ukarany mandatem w wysokości 5 tys. złotych, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia - od roku do 10 lat więzienia. Dodatkowe sankcje grożą za doprowadzenie do czyjejś śmierci - 12 lat więzienia.

Dlatego apelujemy jeszcze raz: NIE WYPALAJ TRAW – ZOSTAŃ W DOMU!

 

 

 powyżej film : zrzut wody z samolotu gaśniczego Dromader w dniu 8 kwietnia 2020 r.  - pożar lasu k. miejscowości Włoszczowa.

 

opracowanie: mł. bryg. Tomasz Szymański

zdjęcia: archiwum KP PSP Włoszczowa

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie

ul.Sienkiewicza 45, 29-100 Włoszczowa

Telefon kontaktowy

41 39 43 558

Elektroniczna skrzynka podawcza

/pspwloszczowa/skrytka

Odwiedzin dziś 29

Odwiedzin od 05.02.2019 27129

Kubik-Rubik Joomla! Extensions